Oczyszczarki – charakterystyka ogólna

Oczyszczarki to specjalistyczny sprzęt, który, mimo iż z nazwy nieco sugeruje zastosowanie, może mieć ich naprawdę wiele. Zawdzięczamy to między innymi rodzajom samych oczyszczarek jak i rodzajowi ścierniwa, jakiego użyjemy.

Jakie wyróżniamy rodzaje oczyszczarek?

Wyróżniamy oczyszczarki: zawieszkowe, ciśnieniowe ze stołem satelitarnym, taśmowe przelotowe, bębnowe i ze stołem obrotowym Jak widać oczyszczarki to wbrew pozorom nie jedno urządzenie, ale cała grupa, w której cechą wspólną jest funkcja. By łatwiej zrozumieć zagadnienie oczyszczarek, warto wyjaśnić, czym jest obróbka strumieniowo-ścierna. Jest ona rodzajem obróbki powierzchniowej. Wpływa na maszyny i narzędzia poprzez zwiększenie ich trwałości, a w ten sposób podwyższa ich jakość, zwiększa ich właściwości mechaniczne oraz sprawia, że są bardziej odporne na zużycie. Obróbka strumieniowo-ścierna zaś realizuje trzy główne cele: oczyszcza powierzchnię, ujednolica ją, usuwając skutki poprzednio przeprowadzanych obróbek oraz nadaje jej odpowiednią chropowatość.

Działanie oczyszczarek

Oczyszczarki działają w sposób następujący:

  • oczyszczarka inżektorowa wprowadza ścierniwo w ruch, zasysając je do pistoletu, w którym jest podciśnienie,
  • pneumatyczna wprowadza ścierniwo w ruch za pomocą sprężonego powietrza,
  • oczyszczarka turbinowa wprowadza ścierniwo w ruch za pomocą koła rzutowego,
  • oczyszczarka ciśnieniowa wprowadza ścierniwo w ruch przez podawanie go do dyszy, która jest pod ciśnieniem.

Jedno potencjalnie przeznaczone do sugerowanej przez nazwę czynności a może naprawdę wiele. Trudniąc się obróbką materiałów, warto zatroszczyć się o dobór odpowiednich oczyszczarek, zwiększy to efektywność świadczonych usług.

Post Author: czestochowa