Jak radzić sobie z problemami kręgosłupa szyjnego?

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego jest poważnym problemem dla nas, którego w żadnym wypadku nie możemy lekceważyć. Jakie są tego przyczyny oraz objawy? Jak wygląda rehabilitacja? Praktycznie żadną nowością nie jest uczucie obolałego i sztywnego karku. Problemy, które dotyczą odcinka szyjnego dotykają najczęściej osób starszych. O tym warto pamiętać i zdawać sobie z tego sprawę.

Co powinniśmy wiedzieć o zmianach zwyrodnieniowych?

Na pewno musimy wiedzieć, czym jest artroza. Jest to schorzenie, które jest wyrazem zaburzonej równowagi, która odnosi się do naturalnych procesów syntezy oraz rozpadu stawowej chrząstki. W razie niedostatecznej produkcji nowej cząstki, skutkiem może być osłabienie się struktury wszelkich połączeń stawowych oraz może nastąpić ich przedwczesne zużycie się. Zmiany zwyrodnieniowe dotyczą praktycznie wszystkich kręgów. Najczęściej dotykają krążki międzykręgowe, stawy międzykręgowe oraz trzony kręgowe. Wtedy wymagana będzie rehabilitacja kręgosłupa szyjnego. Musimy o tym wiedzieć, gdyż kręgosłup jest niezwykle ważny dla nas.

Jakie są przyczyny oraz objawy, które odnoszą się do odcinka szyjnego?

Musimy zdawać sobie sprawę, że zmiany dotyczące zwyrodnienia kręgosłupa mogą rozwijać się nawet latami. Ich początek może mieć miejsce na wiele lat przed pojawieniem się pierwszych objawów. Artroza może wynikać z procesu naturalnego starzenia się organizmu. To powoduje w przyszłości osłabienie wytrzymałości stawowej chrząstki oraz nasila się jej degradacja (tak zwana osteoporoza, ZZSK oraz zmiany menopauzalne). Często jest to także wynik nieprzestrzegania reguł poprawnej postawy ciała. Nie możemy także pozwolić sobie na brak ruchu. Wykonywanie ćwiczeń oraz uprawianie gimnastyki są jak najbardziej wskazane. Musimy też odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest początkiem zmian zwyrodnieniowych. Najczęściej początek ten przebiega łagodnie, jest praktycznie niezauważalny oraz niczego nie odczuwamy. Po pewnym czasie stan naszej chrząstki może ulec pogorszeniu. To może spowodować pewien odzew ze strony organizmu. Najpierw pojawią się bóle, które będą promieniować od odcinka szyjnego do górnej kończyny. Moją pojawić się zaburzenia czuciowe.

Kiedy musimy skorzystać z rehabilitacji kręgosłupa szyjnego?

Sam proces rehabilitacji, który dotyczy zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa ma charakter całościowy. Wczesne wykrycie zmian oraz uczucie bólu w kręgosłupie szyjnym oznacza, że musimy koniecznie rozpocząć właściwą rehabilitację, żeby rozwiązać problem bólu kręgosłupa oraz przywrócić go do prawidłowego stanu.

Post Author: czestochowa