15.08.2018 - środa - Wniebowzięciie NMP

1. Dziś w liturgii obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najstarsze święto maryjne w Kościele. Powstało na Wschodzie („Zaśnięcie Bożej Rodzicielki”), a od VII w. znane jest także na Zachodzie. Ogłaszając dogmat o Wniebowzięciu NMP w 1950 roku papież Pius XII napisał: „[…] powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i naszą, ogłaszamy, że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”.

2. Dzisiejszą uroczystość lud polski zwykł nazywać świętem Matki Bożej Zielnej. Wdzięczni Maryi za opiekę, przynosimy dziś bukiety z ziół, kłosów i kwiatów. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Poświęcone wiązanki zanieśmy do domu, niech umieszczone przy wizerunku Maryi, ciągle przypominają nam o wielkich rzeczach, jakie czyni dla nas Pan Bóg.

3. Naszą modlitewną pamięcią obejmujemy dzisiaj także doniosłe wydarzenie w naszej narodowej historii: tak zwany „Cud nad Wisłą”, kiedy to nasze wojska oparły się przeważającej sile wojsk bolszewickich w 1920 roku. „Cud nad Wisłą” uważa się za zwrotny punkt w historii XX-wiecznej Europy, gdyż powstrzymał „czerwoną inwazję” na Zachód i pozwolił uniknąć kolejnego rozbioru Polski. Czy to nie jest kolejny dowód na to, że nasza Królowa Polski pamięta o swoim Narodzie?!

4. Dzisiaj zapraszamy do Sanktuarium na wspólną modlitwę wieczorną: o godz.19.00 - Msza św., o godz. 20,30 - Różaniec Św., a o godz. 21.00 - Apel Sianowski z procesją maryjną ze świecami po Placu Pielgrzymkowym, którą poprowadzi parafia „ św. Michała Archanioła” z Lipusza

5. Dzisiaj Kolegiata Kartuska przeżywa swój doroczny Odpust „Wniebowzięcia N.M.P.”  Suma odpustowa pod przewodnictwem  Ks. Bpa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny o godz. 12.30, na którą Ks. Dziekan serdecznie zaprasza.

6. W czwartek będzie Adoracja Najśw. Sakramentu w intencji powołań. Rozpoczniemy o godz. 18.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia, a o godz.18.30 odmówimy Różaniec Św. w intencji powołań z naszej parafii, który poprowadzi Róża Matek pani Szreder. Serdecznie zapraszamy na tę adorację wszystkich, a zwłaszcza naszą młodzież, spośród której Bóg wybierze sobie współpracowników do Winnicy Pańskiej.

7. Na stoliku pod chórem polecamy Waszej uwadze prasę katolicką: jest „Pielgrzym” i „Gość Niedzielny”. Jest książka o Sianowie i pamiątki z Sanktuarium. Polecamy je Waszej uwadze.

8. Sprzątanie kościoła w piątek od godz. 8.00. Dyżur mają rodziny z Cieszonka: Marii Szweda, Magdaleny Walkusz i Marii Zyborowicz

9. Serdecznie witamy i pozdrawiamy wszystkich naszych Zacnych Gości i Pielgrzymów. Dziękujemy za to, że wybraliście nasze Sanktuarium na dzisiejszą, świąteczną Eucharystię. Życzymy wszystkim radosnego świętowania i zapraszamy ponownie a Drogim Parafianom życzymy miłego dnia.