Jak powinna funkcjonować flota samochodowa oraz jakimi metodami będziemy w stanie ją usprawnić?

Obecnie, już spora część większych firm posiada własną flotę samochodową. Zarządzanie flotą może być wyjątkowo proste, kiedy pojazdów jest mało, jednak poziom trudności wzrasta wraz z przybywaniem aut. Obsługę floty można znacznie usprawnić, jeśli będziemy posługiwać się odpowiednimi metodami. Powinniśmy bowiem dążyć do tego, aby maksymalnie wykorzystać potencjał dostępnych samochodów.

Wielu przedsiębiorców potwierdzi tezę, że flota samochodowa to coś, co znacznie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie biznesu. Świadomi tego właściciele firm, dokładają wszelkich starań, aby flota była maksymalnie rozbudowana, do czego wykorzystują leasing lub wynajem długoterminowy. Są to bowiem rozwiązania, które pozwolą nam uzyskać sporo dodatkowych korzyści, a nie jest powiedziane, że te będą związane jedynie z podatkami i kosztami. W wielu przypadkach, będzie to też znaczne udoskonalenie zarządzania flotą samochodową.

Na czym polega zarządzanie flotą pojazdów?

Wcale nie musi być tak, że powiększanie floty samochodowej musi bazować na leasingu, ponieważ kredyt lub zakup za gotówkę również jest opcją. Jednak bez względu na to, a także niezależnie od liczby samochodów, ktoś powinien nadzorować obsługę floty. W branży, specjalista zajmujący się takimi działaniami, nazywa się fleet menagerem.

Jako, że wymaga to wielozadaniowości, z pewnością nie jest to łatwe. Chodzi szczególnie o zakup samochodów, obsługę techniczną pojazdów, nadzór nad ich prawidłowym użytkowaniem, ale też sprawdzanie stanu liczników. W wielu przypadkach, będzie to także nadzorowanie napraw szkód, a jednocześnie zgłaszanie ich do firmy ubezpieczeniowej.

Jak uzyskamy zwiększoną efektywność działania floty pojazdów?

Okazuje się, że nie wystarczy jedynie oddelegować konkretną osobę do obsługi floty, gdyż konieczne jest też postawienie na odpowiedni system monitorowania aut. System pozwoli nam gromadzić i uzyskiwać dostęp do cennych danych, a wszystko to z jednego miejsca.

Możliwością stanie się śledzenie tras pojazdów dla weryfikacji, czy te nie są wykorzystywane do prywatnych celów. Zyskamy wiedzę dotyczącą eksploatacji samochodów, na co pozwoli nam monitoring zużycia paliwa. Co więcej, kompletnie pozbędziemy się pustych przebiegów, a wszystko za sprawą ewidencji pojazdów.

Należy mieć też na uwadze, że do zarządzania floty nie potrzeba jedynie narzędzi, ale także specjalistycznej wiedzy, a to zaoferować mogą nam chociażby firmy leasingowe. Takim sposobem, uzyskamy optymalizację kosztów pod względem serwisowania oraz napraw samochodów. Wszelkie czynności administracyjne bierze na siebie wówczas firma, stąd zaoszczędzimy sporo czasu. Możliwe stanie się także bezgotówkowe serwisowanie pojazdów w renomowanych punktach, co także będziemy mogli samodzielnie nadzorować.

Post Author: bartbasz