Grupa im Brata Alberta

Grupa im Brata Alberta w Sianowie działa od 1991 r.

Została powołana przez Ks. Waldemara Piepiórkę podczas trwającego Tygodnia Miłosierdzia, w składzie: przedstawiciele Wspólnoty Krzyża z Pomieczyńskiej Huty, Zofia Lubocka i Aleksandra Marczyńska ze Staniszewa, małżeństwa Lejk i Reglińskich z Sianowa, oraz zaangażowana młodzież z parafii.
Działalność rozpoczęto od zbiórki odzieży i przekazywaniu jej potrzebującym. Młodzi odwiedzają samotnych staruszków, rozmawiają, wsłuchują się w ich cierpienia i potrzeby, wręczają słodycze.

Pierwsze  kilka lat przy ujemnych skutkach transformacji ustrojowej kraju, oraz braku dostosowanej opieki społecznej, wymuszały na ?Grupie? różne społeczne działania ? w tym pomocowe.  Organizowano zabawy charytatywne pozyskujące pieniądze na działalność, wyjazdy z dziećmi do trójmiasta (teatr, rejs statkiem), do cyrku, choinki dla dzieci z rodzin ubogich, spotkanie wdów z okazji Dnia Kobiet. Wprowadzono zwyczaj corocznych parafialnych spotkań tzw. ?Wigilia Seniora?. Goszczono między innymi pielgrzymkę wspólnot  ?Wiary i Światła?. Około 100 osób przez dwa dni. Zorganizowano zawody międzyszkolne dla 300 zawodników o puchar ?ks. Proboszcze w Sianowie?, gromadzące ponad 1200 osób w Boże Ciało 1995 r. Nawiązano współpracę z pasjonistami z Łodzi i Warszawy czego owocem były rekolekcje zamknięte w Domu  Pielgrzyma w Sianowie.

Obecnie dobrze rozwinięta opieka społeczna Państwa obejmij także wieś i potrzeby działalności charytatywnej się zmieniły.

Sztandarowe działania to organizacja parafialnej wigilii SENIORA oraz ŚWIĘCONKA dla bliźniego.
W międzyczasie każdy indywidualnie zajmuje się w miarę możliwości wsparciem dla rodzin i osób w potrzebie, szczególnie takich, które nie posiadają odpowiednich dokumentów dla Opieki Społecznej. Głównie przekazywanie odzieży, pościeli, sprzętu domowego typu telewizor, lodówka. W ten sposób budzimy sumienia rozglądając się wokoło a uspokajamy je tymi drobnymi czynami miłosierdzia.
Okres 19 lat działalności spowodował wykruszenie się członków i zmniejszenie aktywności pozostałych.
Trzon Grupy liczy 5 osób, czynnych sympatyków jest 6. Ponadto w miarę potrzeb włączają się sołtysi oraz młodzież gimnazjalna kierowana przez katechetów,
Nadszedł czas, aby z nowym proboszczem przeanalizować możliwości rozwoju grupy, szczególnie odmłodzenia składu i ożywienia działalności.

Marian Regliński